Alper Fidaner’in dostlarından dayanışma gecesi

Bir süredir akciğer kanseri ile mücadele eden DJ ve fotoğrafçı Alper Fidaner’in dostları, 5 Ekim’de Ankara’da dayanışma gecesi düzenleyecek. Ankara Alerta’da düzenlenecek dayanışma gecesinin tüm geliri, Alper Fidaner’e bırakılacak.

Gazeteci Metin Solmaz da geceye çağrı yaptı. Solmaz, gelemeyecekler için de online bilet linklerini paylaştı.

ALPER FİDANER KİMDİR?

1965 yılında Bursa’da doğdu. 1983’te amatör olarak başladığı fotoğrafçılığı kısa bir süre içinde meslek edindi. Güneş, Akşam, Siyah Beyaz ve Evrensel gazeteleri ile Milliyet ArtıHaber dergisinde fotografçı ve fotoğraf editörü olarak çalıştı. Reuters haber ajansı, Aktüel dergisi ve başka birçok dergi için fotoğraflar çekti. Birkaç televizyon programının yapımında çalıştı. Bir süre reklam sektöründe fotoğrafçılık, grafikerlik ve görsel yönetmenlik yaptı; kaset ve kitap kapağı, afiş, broşür, katalog, web tasarımları hazırladı.

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde (AFSAD) fotoğraf seminerlerinde eğitmenlik, yönetim kurulu üyeliği, Fotoğraf dergisi yayın kurulu üyeliği yaptı. Bir dönem, derneğin yeniden yapılandırılması için gerçekleştirilen çalışmalara katıldı. Çalışmaların engellenmesi üzerine AFSAD’la ilişkisini kesti.

Kadir Aktay ve Hafize Kaynarca ile birlikte kurduğu Fotoğrafevi’nde dersler verdi, atölyeler düzenledi. Bilkent Üniversitesi Fotograf Topluluğu’nda, Numune Hastanesi Fotograf Kulübü’nde, Ankara Kültürevi’nde fotoğraf dersleri verdi. Bir süre Ideefixe’te fotograf danışmanlığı yaptı.

Çok sayıda karma sergiye katıldı. Serdar Atay, Ahmet Sabuncu ve Kadir Aktay ile ortak sergiler açtı. Ulusal ve uluslararası fotograf yarışmalarında çok sayıda ödül ve mansiyon kazandı. Aralarında ‘Akrep Burcu Günleri’ ile Orhan Pamuk’un kitaplarındaki İstanbul atmosferini görsel bir anlatıma dönüştürme niyeti taşıyan ‘İstanbul: Karamelek’in de bulunduğu birçok saydam gösterisi hazırladı.

TRT’de yapımcılığını ve yönetmenliğini Ahmet S. Sabuncu’nun yaptığı Kırkbeşlik adlı pop müzik tarihi programında sunuculuk, danışmanlık ve metin yazarlığı yaptı. Aynı ekibin hazırladığı Eurovision Maceramız adlı belgeselin de metinlerini yazdı, danışmanlığını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx