Çıplaklar adasına göçmen akını

Dünyadan Nudistlerin akın ettiği Gavdos Adası’nın göçmen tehditi altında bulunduğu belirtildi.

Gavdos’a 7 hafta içerisinde 612 göçmenin gelmesi ada belediyesi ve hükümeti alarm durumuna geçirdi.

Gavdos’un dünyaca ünlü plajlarında genelde çıplaklar dolaşırken, bu kez onlarca göçmenin Akdeniz’den tekne ve botlarla adaya çıkması yerel yönetimi zor durumda bıraktı. Yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı Gavdos adasında göçmenlerin sayısının hızla artması üzerine Belediye Başkanı Lilian Stefaniki, Göç ve İltica Bakanı Dimitris Kairidis’ten yardım istedi.

Göçmenlerin adaya çıkmasını önlemek için çok sayıda asker ve sahil güvenlik botu konuşlandırıldı. Ege’nin ortasındaki ıssız Gavdos adasının göçmenlerin merkezi haline gelen Lampedusa’ya dönüşmemesi için geniş güvenlik önlemlerinin alınmaya başlandığı belirtildi.

‘GAVDOS GÖÇMEN ADASI OLMAYACAK’

Göç ve İltica Bakanı Kairidis, “Gavdos, Lampedusa’ya dönüşmeyecek, Yunanistan 2015’te yaşadığına benzer bir kriz yaşamayacaktır. Bu, hem Hanya-Girit Belediyesi hem de Gavdos Belediyesi’nin göç akışının daha da güçlendirilmesi için bir alarm niteliğindedir” dedi.

Gavdos Belediye Başkanı Lilian Stefanaki de uzun süredir Göçmenlik ve İltica Bakanlığı’na ve sorumlu herkese yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalındığını anlattığını belirterek “Defalarca söyledik, anlatamadık. Adaya gelen göçmenler Gavdos ve Girit’e gideceklerini söylüyor. Bunun için Göçmenlik ve İltica Bakanlığı’na başvurduk, adamız bu göç dalgasını kaldıracak altyapıya, içecek su ve yiyeceğe sahip değil. Bunu karşılayamayız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx