“Eş Durumu” mağdurları, hükümete seslendi

‘Eş Durumu Mağdurları Platformu’ üyeleri Ankara’da bir araya gelip mağduriyetlerinin giderilmesini istedi; kamuoyuna açıklama yaptı.

7433 sayılı kanun ile sözleşmeliden kadroya geçen memur olduklarına dikkat çeken Platform üyeleri, “Cumhurbaşkanımız 3 Ocak 2023 tarihinde sözleşmeliye kadroya şöleninde ifade ettiği ‘Görev yaptıkları kadrolu meslektaşları hangi hak ve imkanlardan istifade ediyorsa sözleşmeden geçen kardeşlerimiz de artık aynı haklardan faydalanacak’ ve ‘eş durumu mazereti hakkının kullanımı için diğer eşinde kamu personeli olması şartı aranmayacaktır’ sözlerini kamuoyuna ilan etmiştir” sözlerini hatırlattı.

“YIKILDIK”

Bu sözleri duyunca ailelerine kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ancak öğretmenler için deprem bölgesi tayin kılavuzunda, yaz döneminde yapılacak eş durumu mazeret tayinlerinde 3 yılını doldurmayanların tayin hakkının olmadığı, sağlık, diyanet ve Tarım Bakanlığı’nda ise eşi özel sektörde çalışanların 3 yılını doldurmadığı için dilekçelerinin reddedildiğini öğrendiklerinde adeta yıkıldıklarını ifade eden platform, hükümete şu çağrıyı yaptı:

“Kadro aldık fakat hak olarak sözleşmeli devam ediyoruz. Çünkü kadrolu memurun eş durumu atamasında yıl şartı aranmaz. Anayasa 41. Madde ile güvence altına alınan aile birliği hakkımızı almak için 08.07.2023 Cumartesi günü saat 12.00 da Ankara Ulus Meydanı’nda öğretmen ve diğer mamurların katılımıyla basın açıklaması ve yüzük atma etkinliği gerçekleştirdik.

Tek isteğimiz devletimize hiç bir maddi yükü olmayan aile birliğimiz, çocuklarımız. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Yusuf Tekin bey 8 Temmuz Cumartesi günü öğretmenlerle yaptığı buluşmada kadroya geçenlerin aile birliği sorununun çözülmesi için çalışma yapılmasını istediğini öğretmenlerle paylaştı.

Bu sorunun iki haftaya kadar yayınlanacak olan 2023 Yaz Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme İşlemine İlişkin Duyurusu ile çözülmesini temenni ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx