İktidar medyası faturayı kesti… İbre Ali Koç’a döndü: İstifa çağrısı

AKP’ye yakın Yeni Şafak gazetesi bugün “Ali Koç hep provokasyon peşinde: Bıktık senin krizlerinden” manşetiyle çıktı. Gazetede “Sportif başarılardan çok sürekli siyasi tartışmalar ve krizlerle anılan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un son marifeti Suudi Arabistan’daki Süper Kupa mücadelesini “Atatürk” bahanesiyle iptal ettirmek oldu. Bir süredir saha dışındaki oyunlarla gündeme gelen futbolu yöneten TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de krizin diğer sorumlusu.” ifadeleri yer aldı.

Arapların bu hareketi Ali Koç’u çılgına çevirdi: ‘Film bundan sonra koptu’Spor

YENİ ŞAFAK: “KRİZ KASTEN ÇIKARILDI”

Riyad’da derbinin iptal edilmesiyle sonuçlanan krizin kasten çıkarıldığının iddia edildiği haberde şu ifadeler yer aldı:

“Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Cuma günü ertelenen Süper Kupa maçıyla ilgili, Suudi yetkililer ‘Atatürk’ konusundaki taleplerini reddettiği için maça çıkmayacaklarını ilan etti. ‘Atatürk imzalı pankart ve tişörtlere izin verilmediği’ iddiası yayıldı. Ancak bunun gerçek olmadığı, protokol krizinin son dakika talepleri nedeniyle patlak verdiği ortaya çıktı. Oysa daha birkaç ay önce Fenerbahçe’nin AEK Larnaka’yı 2-1 mağlup ettiği maç öncesi stada girişte Rum güvenlik görevlileri Türk bayraklarını toplamış, pankarttaki Türk bayrağı kapatılmıştı. Koç tüm bunlara sessiz kalıp takımı maça çıkartmıştı.

Türkiye’nin gündemine oturan Suudi Arabistan’daki Süper Kupa maçına ilişkin dikkat çeken bir detay daha gün yüzüne çıktı. ‘Cumhuriyet ilkeleri, Atatürk duruşu’ diyerek takımı sahaya çıkartmayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 28 Kasım’da bugünü işaret eden bir açıklama yapmıştı. Süper Kupa mücadelesinin Suudi Arabistan’da oynanması fikrinin Ali Koç’tan geldiği iddia edilince Fenerbahçe kulübünden yapılan ‘O gün geldiğinde kimin ne duruş sergileyeceği görülecektir’ şeklindeki açıklama, bugünkü krizin de kasten çıkarıldığının göstergesi.”

SELVİ: “SANKİ ERDOĞAN SUUDİ REJİMİNE SÖZ VERDİ”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise Hürriyet gazetesindeki “Süper Kupa’dan süper operasyon çıkarma” başlıklı köşe yazısında “Sanki Erdoğan, Suudi Arabistan rejimine söz vermiş, o nedenle iki güzide takımımız Arabistan’da maç yapmak zorunda kalmış gibi bir hava oluştu. Algı operasyonu başladı.” dedi.

“İŞLERİNE GELİNCE GÜVENLİK KAMERASINA DAHİ KONUŞUYORLAR”

“Peki bu durumda Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç ile Dursun Özbek’in, “Suudi Arabistan’da oynanacak maç teklifini biz kabul ettik. Bundan dolayı 4 milyon dolarlık bir kazanç elde edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda bir telkini söz konusu değildir” diye bir açıklama yapmaları gerekmez mi?” sorusunu yönelten Selvi, “İşlerine gelince sokaktaki güvenlik kamerasına dahi konuşuyorlar. Ama konuşmaları gerektiği yerde susuyorlar. Böylece Erdoğan istedi, maç Suudi Arabistan’da oynanacak algısı oluşturulmaya başlanıyor.” satırlarına yer verdi.

“BOMBANIN PİMİNİ ÇEKİP ERDOĞAN’IN KUCAĞINA BIRAKIYORSUNUZ”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in sessizliğini eleştiren Selvi, “Ağızlarını açıp tek bir kelime konuşmadılar. Şimdi susma zamanı mı? Çıkın kamuoyunun karşısına konuşun. Çözülebilecek bir sorunu çözmeyi beceremediniz. Şimdi de susarak krizin siyasete ve iki ülke ilişkilerine yansımasına sebep oluyorsunuz. Mehmet Büyükekşi, Ali Koç ve Dursun Özbek buradan size sesleniyorum: Şimdi konuşmayacaksınız da ne zaman konuşacaksınız? Başından beri kamuoyunu doğru bilgilendirmeyerek, sanki bu işler Erdoğan’ın baskısıyla oluyor gibi bir algının oluşmasına sebep oldunuz. Şimdi de susarak bu olayın bir rejim sorununa dönüşmesine hizmet ediyorsunuz. Bu iş Erdoğan’ın baskısıyla yapılıyor algısını el altından besliyorsunuz. Bombanın pimini çekip Erdoğan’ın kucağına bırakıyorsunuz. Ama bu millet sizin hangi operasyonlar peşinde olduğunuzu gördü. Bir kez daha yakalandınız.” dedi.

“EĞER BİR OLAYDA ALİ KOÇ VARSA…”

Selvi sözlerini şöyle noktaladı:

“Eğer bir olayda Mehmet Büyükekşi varsa bir kriz, Ali Koç varsa iki kriz demektir. Üç kuruş para uğruna bir spor olayını rezalete dönüştürdünüz. Peki istifa etmeyi düşünüyor musunuz?”

MELİH ALTINOK’TAN ALİ KOÇ’A ÇAĞRI

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok ise bugünkü köşesinde “Ali Bey artık CHP’nin başına geçmenizin zamanı gelmedi mi?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Ne zaman toplumun bir kesiminin laik atak krizleri tutsa, Türk’e Türk propagandası başlasa Ali Koç sahnede.” diyen Altınok’un yazısı şöyle:

Zarar etmekten kurtaramadığı Fenerbahçe AŞ’nin kasasına biraz para girsin diye Suudilerle anlaşma yapıp ardından bu işin siyasi imajını sarsacağını görerek Atatürk jokerini çekmesinden, diplomatik bir krizin fitilini ateşlemesinden bahsetmiyorum. O sonuncusu.

10 yıldır durum böyle.

Yakışırdı ama onca imkana rağmen iş dünyasının yıldızı olamadı. Cebinden az da para koymadığı futbol işi deseniz, takımın hali ortada. Belli ki aradığı tatmini siyasette bulmaya hevesli.

Hakkıdır. Zira siyaset yaparken diğer saydığımız alanlara göre daha fazla ses getirdiği malumunuz.

Kaldı ki herkes ilk tercihinde hayatının uğraşını, mesleğini bulacak değil ya. CHP’nin başına gelenler ve gelmeye aday olanlar anadan doğma siyasetçi mi sanki? Eczacı, müteahhit düne kadar başla işlerle meşgullerdi.

Hatta şimdi kendisini yerden yere vuran spor yazarları Fenerbahçe başkanlığına adaylığı gündeme gelince ekranlardan, köşelerinden ‘Ali Başkan, Ekrem şampiyon’ diye slogan atarken ben ‘Başkanlık size uygun değil, Cumhurbaşkanı adayı olun’ diye tavsiyede bulunmuştum.

Perşembenin geleceği, çarşambadan, salıdan, pazartesiden belliydi.

Evet, böyle arkadan dolanarak, kaçak güreşerek yapılan siyasetin ne size ne de başkalarına faydası olur. Dahası yeri gelince spor adamı, yeri gelince iş adamı, yeri gelince siyasetçi olarak konuşanı insanlar ciddiye almaz.

Fenerbahçe’nin genel durumuna bakın. Aziz Yıldırım’dan sonra futbolla mı gündemde yoksa Ali Bey’in siyasi çıkışlarıyla mı?

“UĞUR DÜNDAR’I EŞ BAŞKAN YAP”

Umarım, Yönetim Kurulu Başkanvekili olduğunuz holdinginizin iş yaptığı, petrol ithal ettiği Suudi Arabistan yönetimi, estirmeyi başardığınız nefret dalgasını görmezden gelir.

Öyle ya ambargo var. Araplardan alamazsanız ABD ambargosunu delip Ruslardan ya da İran’dan mı petrol alacaksınız? Yoksa Afrika’dan zararına mı getirteceksiniz?

Görmüyor musunuz bir koltukta iki, üç karpuz taşınmıyor, netice de hepsi heba oluyor.

Cesur olun, çıkartın sırtınızdaki kaftanları, giyin siyaset hırkasını. Uğur Dündar’ı da eş bakanınız yapın.
İmamoğlu’ndan neyiniz eksik de stepnesi oluyorsunuz?”

MEHMET ACET: “KULÜP YÖNETİCİLERİNİN SUÇU”

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber 7 yazarı Mehmet Acet ise “Riyad’daki provokasyon Suudi Arabistan’da nasıl karşılandı?” başlıklı yazısında yaşanan krizle ilgili “Maçın oynanmasına saatler kala Fenerbahçe ve Galatasaray takım yöneticilerinin yeni talepleri gündeme getirmesiyle geliştiği biliniyor.” dedi.

Acet, “İkili ilişkilerde diplomatik bir kriz yok. Suudi makamları Erdoğan’ın açıklamalarına bakıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx